Programe/proiecte la nivel de şcoală

Proiect educațional “Lumea științei“

Proiect educațional “Formarea caracterului prin muzică și ritm”

Clasa pregătitoare B

Proiect educațional “Verde pentru viață”

Clasa pregătitoare B

Copiii clasei pregătitoare B au participat la mai multe activități din cadrul proiectului. Acestea au fost realizate sub atenta îndrumare a  dnei prof. Bod Carmen și dnei prof. Aldea Alina și au avut drept obiectiv principal discuțiile despre o viață sănătoasă, grija față de celelalte viețuitoare, formarea unor obiceiuri corecte față de noi, de ceilalți, dar și față de planeta Pământ.

Proiect educațional “O poveste pe lună”

Clasa pregătitoare B

Lunar, elevii din clasa pregătitoare B au citit câte o poveste, această activitate făcând parte din proiectul educațional local -„O poveste pe lună” , ce a fost inițiat de către dna. bibliotecar Ciubucă Ileana și dna. prof. Aldea Alina. Copiii au citit poveștile propuse, au realizat desene cu personajele preferate sau întâmplările ce i-au impresionat. Efortul lor a fost răsplătit la finalul anului școlar cu diplome și semne de carte.Ziua națională a lecturii a fost și ea inclusă în activitățile proiectului.

Programe/proiecte la nivel judeţean

Proiect educațional “Construirea caracterului prin muzică“

Proiect educațional “Verde pentru viață“

Proiect educațional “EcoAtitudine“

Proiect educațional “Carte frumoasă, cinste cui te citește“

Proiect educațional “Simte VERDE“

Într-o societate în continuă schimbare, urmărim pregătirea elevilor noștri pentru provocările personale și profesionale din viața de adult și plasarea lor într-un mindset de învățare continuă de-a lungul vieții.

Vom îmbina pedagogiile alternative cu educația tradițională din sistemul de învățământ ținând cont și de complementaritatea disciplinelor școlare. Vom transforma o sală de clasă într-un laborator senzorial care să asigure dimensiunea practică a învățării.

Elevii din medii diferite (din școala noastră, din comunități defavorizate, cu cerințe educative speciale, refugiați ucraineni, copii din centre de plasament) vor explora natura și spațiul școlii, în manieră senzorială, interactivă, formându-le astfel o cultură ecologică și de cunoaștere concretă a resurselor naturale și a interacțiunilor ce se petrec în mediul înconjurător.

Considerăm că doar prin educație informală despre mediu, complementară disciplinelor școlare, se pot înțelege, învăța și forma deprinderile care să răspundă nevoii comunității de a avea oameni educați, capabili să identifice problemele și să găsească soluțiile cele mai potrivite prin cooperare. Proiectul nostru aduce împreună copii din toate mediile sociale, îi educă în spiritul colaborării și incluziunii, pentru a oferi comunității în viitor oameni asumați pentru decizii și schimbare în bine.

Proiect educațional “Un cadou. Un milion de zâmbete“

Programe/proiecte la nivel naţional

Proiect educațional “Despre pubertate“

Proiect educațional “Campania Baterel, Eroul Reciclării“

Proiect educațional “Povestea României“

Proiect educațional “Programul educațional de mediu Patrula de reciclare“

Proiect educațional “Ora de Net“

Proiect educațional “Laboratorul de Știință și Artă“

Programe/proiecte la nivel european

Proiect educațional “Prietenie și educație dincolo de granițe“

Proiect educațional “Împreună pentru Ucraina“

Proiect educațional “The Young Eco-logical“

În perioada 20-25 septembrie 2021 școala noastră a primit vizita elevilor școlii Szkoła Podstawowa nr.231 im. gen. Mariusza Zaruskiego, din Varșovia, Polonia, în cadrul proiectului POWER ,, THE  YOUNG  ECO-LOGICAL”. Proiectul a urmărit conștientizarea problemelor din domeniul ecologic și conturarea profilului unui tânăr ecologist receptiv, implicat și activ.

Parteneriate încheiate în cadrul proiectelor/ programelor

la nivel judeţean

 • Asociația de Servicii Sociale SCUT
 • Fundația Comunitară Brașov
 • Rus Vasile Liviu – proiectul ”Construirea caracterului prin muzică”
 • Centrul școlar pentru educație incluzivă Brașov – proiectul ”Verde pentru viață”
 • Grupul de inițiativă Artbyte – proiectul ” Laboratorul de Știință și Artă”

la nivel regional

 • Nimic de afișat!

la nivel national

 • Școala Gimnazială ” Vasile Pârvan”, Bârlad, Județul Vaslui – proiectul ” Carte frumoasă, cinste cui te citește”
 • Editura EDU (S.C. EDU SOFT MARKETING S.R.L.), Târgu Mureș
 • Caregivers SRL, București – ”Despre pubertate”
 • Asociația Environ, București – campania națională de educație ecologică  ” Baterel, Eroul Reciclării”
 • Asociația Română pentru Reciclare – RoRec – programul național Patrula de Reciclare
 • Atelier de cuvinte, Timișoara – proiect educațional național ”Povestea României”

la nivel european

 • Colaborare proiect Power ”Young Ecological” cu Szkola Podstawowa nr 231 im. generala Mariusza Zaruskiego w Warszawie, Polonia
error: Conținutul este protejat și nu poate fi copiat !!!