Programe/proiecte la nivel de şcoală

Nimic de afișat!

Programe/proiecte la nivel judeţean

Proiect educațional “Grupul Arhimede“

Lumea științei – proiect județean, finanțat prin Fondul pentru un viitor mai bun în comunități de Fundația Comnunitară Brașov prin Federația Fundațiile Comunitare din România, împreună cu Lidl România –  aduce în procesul educativ atât tehnologia 3D care să erijeze învățarea în domeniul științelor, cât și a dimensiunii practice a grădinăritului – realizarea unei microgrădini cu plante aromatice în parcul școlii, a protejării mediului înconjurător, prin dezvoltarea atitudinii civice datorită inculcării mecanismelor de creare, de învățare și a responsabilității față de celălalt și față de mediu.

În parteneriat cu Colegiul Aurel Vijoli, Făgăraș și Școala Gimnazială Lisa, am dezvoltat în cadrul acestui proiect Grupul Arhimede.

La nivelul școlii noastre, Grupul Arhimede – o echipă de profesor dedicați (coordonatori – prof. Mihaela Bălan, prof. înv. primar Monica Toderiță, voluntari – prof. Ludmila Breban, prof. Manuela Donici, prof. Andreea Bobocea, prof. Eugenia Vîlcu, prof. Crina Pădurariu, prof. Cristina Bălos, prof. Aura Doboșeru, prof. Monica Lăpușteanu, prof. Dan Pușcașu), specialiști pasionați (Muzeul pedagogic, Brașov) și elevi entuziaști (clasa Pregătitoare B, clasele V-VII) – vine să ofere o șansă inedită copiilor viitorului, deschizându-le căi practice spre viitoare cariere. Componenta practică a învățării în domenii precum Matematică, Fizică, Chimie, Biologie, Geografie, Limba română, Limbi moderne, cu extensii spre toate disciplinele din cele două cicluri de învățământ, le poate descoperi copiilor pasiuni altfel latente.

Proiect educațional “Lumea Științei“

Lumea Stiintei- Proiect la nivelul scolii cu finantare prin Fundatia Comunitara Brasov- clasa a II-a a avut ca activitati realizarea unei minisere cu plante aromatice. Elevii au aflat informatii despre seminte, despre plante aromatice si medicinale, s-au jucat cu pamantul, cu semintele si in cele din urma au semanat. In urmatoarele saptamani au ingrijit, au urmarit cum cresc si se dezvolta plantele.

Programe/proiecte la nivel naţional

Proiect educațional “Dar de Crăciun, dar din suflet“

Clasa a IV-a B

Programe/proiecte la nivel european

Proiect educațional “Prietenie și educație dincolo de granițe“

Proiect educațional “Once upon a time in Transylvania“

Once Upon a Time in Transylvania – Parteneriatul european POWER al Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego  Kukuczki w Rybnik, Polonia cu Școala Gimnazială nr. 8, Brașov

Cum poveștile prind viață de-o parte și de alta a Carpaților, elevi din Rybnik și Brașov, s-au întânit în perioada 5-9 iulie 2021 în căutarea unor puncte comune!

Pendulând printre legendele Țării Bârsei, ale Rybnikului și ale Varșoviei, am luat la pas cărările istoriei locale, construind apoi o poveste nouă, ce va lega mereu Brașovul  de Rybnik!

Proiect educațional “1 Decembrie 2020“

Azi sărbătorim un eveniment deosebit, Ziua Națională a României!

  Este un moment important prin care se marchează 102 ani de când Țara Românească, Moldova și Transilvania nu au mai fost niciodată despărțite.

  De atunci, în fiecare an, toți românii spun cu bucurie și speranță în suflet La mulți ani, România!

  Deși trăim altfel acest moment,  suntem uniți oriunde am fi, motiv pentru care românii de pretutindeni sărbătoresc împreună această solemnitate. 

  Lăsăm prima filă a proiectului  PRIETENIE ȘI EDUCAȚIE DINCOLO DE GRANIȚE, din cadrul parteneriatului cu Școala Românească de la Haga să vă povestească despre patriotism și iubirea de țară.

Parteneriate încheiate în cadrul proiectelor/programelor

la nivel judeţean

  • Nimic de afișat!

la nivel regional

  • Nimic de afișat!

la nivel national

  • Nimic de afișat!

la nivel european

  • Școala Românească Haga, Olanda
error: Conținutul este protejat și nu poate fi copiat !!!