PARTICIPAREA ELEVILOR SCOLII GIMNAZIALE NR. 8 BRASOV LA CONCURSURI
IN ANUL SCOLAR 2018-2019


TABEL CE CUPRINDE PARTICIPAREA ELEVILOR
SCOLII GIMNAZIALE NR. 8 BRASOV LA CONCURSURI IN ANUL SCOLAR 2018-2019

Clasa a I-a


                               CLASA a I-a A
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul Comper: Comunicare in limba romana
69 elevi
Etapa I
Premiul I:
Chirita Carla, Crintea Alexandru, Deaconu Antonia, Florescu Matei, Gavrila Alexandra, Grecu Stefania, Grigorescu Tudor, Grossu Andrei, Husar Dora, Litcanu Ioana, Malos Paul, Micu Stefan, Neculaesi Denisa, Pascariu Rares, Popa Andrei, Puscasu Alexia, Spirchez Maria Stroe Alexia, Tartalas Vlad, Udrea Razvan, Zamfir Matei, Zichil Vlad
Premiul II:
Csiki Alexandru, Dur Rebeca, Fir�str�u Tudor, Petrean Edmond, Popica Theodor, Voinescu Natalia
Premiul III:
Moarcas Tudor, Neica Sara, Taga Eduard, Dogaru Darius Predescu Miruna
Mentiune
Schiopu Matias
Etapa II:
Premiul I:
Crintea Alexandru, Csiki Alexandru, Deaconu Antonia, Gavrila Alexandra, Grigorescu Tudor, Grossu Andrei, Husar Dora, Neculaesi Denisa, Neica Sara, Pascariu Rares, Petrean Edmond, Puscasu Alexia Tartalas Vlad, Udrea Razvan
Premiul II:
Chirita Carla, Dur Rebeca, Firastrau Tudor, Florescu Matei, Grecu Stefania, Malos Paul, Micu Stefan, Popica Theodor, Predescu Miruna, Spirchez Maria, Zichil Vlad
Premiul III:
Litcanu Ioana, Moarcas Tudor, Popa Andrei, Stroe Alexia, Schiopu Matias, Taga Eduard, Voinescu Natalia, Zamfir Matei,
Etapa Nationala
Premiul I:
Gavrila Alexandra, Tartalas Vlad
100%
2. Concursul Comper : Matematica si explorarea mediului
76 elevi Etapa I
Premiul I:
Chirita Carla, Crintea Alexandru, Csiki Alexandru, Deaconu Antonia, Dur Rebeca, Firastrau Tudor, Florescu Matei, Grecu Stefania, Grigorescu Tudor, Grossu Andrei, Husar Dora, Litcanu Ioana, Malos Paul Pascariu Rares, Petrean Edmond, Popica Theodor, Spirchez Maria, Tartalas Vlad, Udrea Razvan, Zichil Vlad
Premiul II:
Gavril� Alexandra, Moarcas Tudor, Neica Sara, Popa Andrei, Puscasu Alexia, Stroe Alexia, Taga Eduard, Voinescu Natalia, Zamfir Matei
Premiul III:
Neculaesi Denisa, Schiopu Matias
Mentiune
Predescu Miruna
Etapa II
Premiul I:
Crintea Alexandru, Deaconu Antonia, Dur Rebeca, Firastrau Tudor, Florescu Matei, Grigorescu Tudor, Grossu Andrei, Husar Dora, Litcanu Ioana, Malos Paul, Neica Sara, Pascariu Rares, Petrean Edmond, Popa Andrei, Puscasu Alexia, Spirchez Maria, Tartalas Vlad, Udrea Razvan, Zamfir Matei, Zichil Vlad
Premiul II:
Chirita Carla, Csiki Alexandru, Gavrila Alexandra, Grecu Stefania, Micu Stefan, Neculaesi Denisa, Popica Theodor, Schiopu Matias, Taga Eduard
Premiul III:
Dogaru Darius, Voinescu Natalia
Mentiune:
Stroe Alexia Etapa Nationala
Premiul I:
Crintea Alexandru, Deaconu Antonia, Grigorescu Tudor, Husar Dora, Pascariu Rares, Spirchez Maria, Tartalas Vlad
Premiul II:
Florescu Matei, Malos Paul, Petrean Edmond, Udrea Razvan, Zichil Vlad
100%

Clasa a II-a


                               CLASA a II-a B
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concurs Comper-Comunicare in limba romana
65 elevi Etapa I
Premiul I
Geodoiu Simina, Stelea Mara Cojocaru Teodora, Zaharia Maia, Rasina Sara, Ivan Taisia, Taus Alexandru, Dastar Amalia
Premiul II
Cocirlea Bianca, Puiu Alexandru, Popica Stefan, Sala Andrei, Hafia Tudor, Leasu Ingrid, Cepoi Alexandru, Ciobanas Denis, Muntianu David, Gaman Ana, Dogaru Mihnea, Zaharia Diana
Premiul III
Banceu Luca, Pantilie Sofia, Stanciulescu Iustin, Sisca Tudor, Caramidaru Raul, Popa Irina, Pohribeanu Ilinca Mentiune:
Sercel Selena, Beschea Andrei, Tudor Alexandru, Nicolau Matei, Craciun Rebeca
Etapa II
Premiul I
Barbu Stefan, Dogaru Mihnea, Geodoiu Simina, Ivan Taisia, Pantilie Sofia, Popica Stefan, Sala Andrei, Stelea Mara, Taus Alexandru, Tudor Alexandru, Zaharia Diana, Zaharia Maia, Premiul al II-lea
Banceu Luca, Caramidaru Raul, Cepoi Alexandru, Cocirlea Bianca, Cojocaru Teodora, Darstar Amalia, Gaman Ana, Leasu Ingrid, Muntianu David, Nicolau Matei, Popa Irina, Puiu Alexandru, Rasina Sara, Stanciulescu Iustin, Stere Nicholas
Premiul al III-lea
Ciobanas Denis, Hafia Tudor, Sisca Tudor
Mentiune
Pohribeanu Ilinca Etapa Națională
Premiul I
Geodoiu Simina, Stelea Mara
100%
2. Concursul Comper-Matematica si explorarea mediului
22 elevi Etapa I
Premiul I
Ciobanas Denis, Cojocaru Teodora, Darstar Amalia, Geodoiu Simina, Hafia Tudor, Rasina Sara, Zaharia Diana.
Premiul II
Cepoi Alexandru, Nicolau Matei, Popica Stefan, Puiu Alexandru, Sala Andrei, Taus Alexandru, Tudor Alexandru
Premiul III
Banceu Luca, Ivan Taisia, Muntianu David, Zaharia Maia
Mențiune
Stelea Mara
Etapa a II-a
Premiul I
Zaharia Diana
Etapa Națională
Premiul II
Zaharia Diana
100%

                               CLASA a II-a C
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul Comper-Comunicare in limba romana 19 elevi Etapa II
Premiul I:
Balint Radu, Damian Horia, Savu Mara
Premiul II:
Coman Robert, Olteanu Eduard, Spatariuc White Andrei, Alfiri Delia
Premiul III:
Doamna Sara, Fazakas Evelyn, Ghevrec Matei, Illes Alexandra, Muntianu Vlad, Serbanel Alexandru, Pivariu Ilinca, Corneschi Elias, Dan Alessia, Dobre Sofia, Moldovan Ella, Purcarean Daniel
100%
2. Concurs National Comunicare. ortografie.ro
10 elevi Premiul I:
Moldovan Ella
Premiul II:
Doamna Sara , Damian Horia, Savu Mara , Coman Robert
Premiul III:
Balint Radu, Ghevrec Matei, Illes Alexandra, Muntianu Vlad
Mențiune:
Herghelegiu Filip
100%
3. Concursul National Fii inteligenT...la matematica
4 elevi
Premiul II
Coman Robert
Premiul III
Gherghinel Miruna, Doamna Sara, Balint Radu.
100%

                               CLASA a II-a D
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Comunicare. ortografie.ro
3 elevi Premiul I
Itoafa Tudor, Bunu Patricia
Premiul II:
Stanciulescu Aida
100%

Clasa a III-a


                               CLASA a III-a A
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul Comper
Comunicare in limba romana
39 elevi Etapa I
Premiul III:
Ilies Alexandra , Lipan Raluca, Nastase Tudor, Panaite Stefan, Pirii Andrei
Mentiune:
Antohi Melania, Maga Ines, Moarcas Alexandra, Popa-Tutuianu Robert, Busuioc Denis, Cazacu Ariana, Ciuta Ana-Maria, Cojocaru Andrei, Parghel Ana, Tudor David
Etapa II:
Premiul II
Ilies Alexandra, Nemet Ana, Tudor David, Cojocaru Andrei, Maga Ines

Premiul III:
Lipan Raluca, Agapie Mircea, Badea Bogdan, Baila Mara, Husar David, Nastase Tudor, Parghel Ana, Pirii Andrei, Tenea Tudor
Mentiune:
Antohi Melania, Busuioc Denis, Cazacu Grace, Crintea Teodora, Panaite Stefan, Basia Anastasia, Colt Alexandra, Dobos Tudor, Moarcas Alexandra, Patrasescu Gabriel
100%
2. Concursul Comper
Matematica si explorarea mediului
37 elevi Etapa I
Premiul II:
Pirii Andrei
Premiul III:
Badea Bogdan, Busuioc Denis, Panaite Stefan, Cojocaru Andrei, Patrasescu Gabriel
Mentiune:
Tudor David, Baila Mara, Crintea Teodora, Lipan Raluca, Vrabie Teodora
Etapa II
Premiul I:
Panaite Stefan, Pirii Andrei, Agapie Mircea
Premiul II:
Busuioc Denis, Husar David, Lipan Raluca, Maga Ines, Patrasescu Maria, Tudor David, Cojocaru Andrei, Nastase Tudor
Premiul III:
Badea Bogdan, Baila Mara, Basia Anastasia, Patrasescu Gabriel, Pestrea Andra, Antohi Melania, Crintea Teodora, Ilies Alexandra, Nemet Ana, Tenea Tudor, Vrabie Teodora
Mentiune:
Ciuta Ana- Maria, Popa Tutuianu Robert, Moarcas Alexandra, Parghel Ana
100%

Clasa a IV-a


                               CLASA a IV-a B
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul Comper
Comunicare în limba romana
55 elevi Etapa I
Premiul I:
Craciun Elena
Premiul II:
Birta Iulia , Marton Robert, Popa Cristian , Vera Florencia, Vlad Iulia , Mircioiu Horatiu, Pietreanu Daniel , Rotaru Eduard, Todeasa Ana-Teodora, Toth Sonia, Văduva Eric. Premiul III:
Botea David, Matepiuc Vlad, Oros Daria, Veres Monica, Popa Dragos, Voicu Bianca
Mentiune:
Constantin Gabriel, Giosanu Mario, Iana Ana, Marton Alexia-Maria , Neaga Amalia, Mateciuc Ioana, Serban Raisa, Vacaru Andreas.
Etapa II
Premiul I:
Vaduva Eric, Vera Florencia, Craciun Elena , Manea Cristian, Todeasa Ana-Teodora, Serban Raisa, Tots Sonia, Vacaru Andreas, Neaga Amalia
Premiul II:
Giosanu Mario, Marton Alexia Maria, Birta Iulia, Pietreanu Daniel, Popa Dragos, Toroiman Mircea, Vlad Iulia, Botea David, Constantin Gabriel, Marton Robert, Popa Cristian, Staicu Ana - Sara, Voicu Bianca
Premiul III:
Mateciuc Ioana , Rotaru Eduard, Filip Simone, Marton Alexia, Matepiuc Vlad, Sarateanu Sandra, Veres Monica
Mențiune:
Puntea Ana-Diana
100%
2. Concursul Comper
Matematică si explorarea mediului
39 elevi Etapa I
Premiul I:
Pietreanu Daniel, Vlad Iulia, Serban Raisa, Vera Florencia,
Premiul II:
Craciun Elena, Mateciuc Ioana, Vaduva Eric, Rotaru Eduard
Premiul III:
Constantin Gabriel, Manea Cristian , Vacaru Andreas, Botea David, Matepiuc Vlad, Toroiman Mircea, Toth Sonia, Veres Monica
Mentiune:
Birta Iulia, Mircioiu Horatiu, Popa Cristian , Todeasa Ana-Teodora, Iana Ana, Marton Robert
Etapa II
Premiul I:
Vlad Iulia , Toth Sonia
Premiul II
Matepiuc Vlad, Serban Raisa, Vacaru Andreas, Vaduva Eric, Vera Florencia.
Premiul III:
Craciun Elena, Mircioiu Horatiu, Rotaru Eduard, Todeasa Ana-Teodora, Birta Iulia, Iana Ana, Popa Cristian.
Mentiune:
Marton Robert, Mateciuc Ioana, Toroiman Mircea
100%

                               CLASA a IV-a A
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul National
Comunicare.ortografie.ro
26 elevi
Premiul I:
Conea David, Puscasu Alexia
Premiul II:
Rosiuta Lucas, Scortariu Razvan, Stanbeca Diana, Bezdedan Eric, Porumboiu Victor, Marinescu Mihail.
Premiul III:
Moldovan Clara, Marian Maia, Anghel Otilia, Badea Sever, Tineghe Luca, Dobritoiu Maria, OniSor Irina, Beshara Sarah, Nan Raul, Kadar Alesia, Boldea Razvan, Mit Eliza
Mentiune
Neagu Carla, Man Vlad, Ionuț Matei, Papp Bianca, Saramet Andreea, Stanciu Andreas
100%
2. Concursul National Fii inteligenT...la matematica 14 elevi Premiul I:
Beshara Sarah, Bezdedan Eric, Boldea Razvan, Moldovan Clara, Scortariu Razvan
Premiul III:
Beshara Maria, Danila Elena, Rosiuta Alicia
Premiul III:
Porumboiu Victor, Rosiuta Lucas, Puscasu Alexia, Stanciu Andreas, Conea David, Dobritoiu Maria
100%

Clasa a V-a


                               CLASA a V-a
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul Judetean "VOCABULARY TWISTERS"
5 elevi Premiul II
Uloi Sara, Taus Cristian
Premiul III
Friciu Andreea, Popa Ioana
Mentiune
Serban Victor
100%
2. Concursul judetean
"Jouons a lepellation"
2 elevi Premiul III
Antal Timea, Zodila Daria Teodora
100%

Clasa a VI-a


                               CLASA a VI-a
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Concursul Judetean "VOCABULARY TWISTERS"
1 elev Premiul III
Dragomir Denisa
100%

Clasa a VII-a


                               CLASA a VII-a
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Olimpiada de Limba engleza
etapa nationala
1 elev
Frunza Madalina
100%
2. Olimpiada de Limba franceza
etapa judeteana
3 elevi Locul 6
Vlad Alisia Andreea
Locul 9
Nahoi Cristian
Locul 14
Frunza Madalina
100%
3. Concursul judetean "Jouons a lepellation"
2 elevi Premiul II
Dinu Anisia, Frunza Madalina
100%
4. Sesiune de comunicari stiintifice "Chimia- prieten sau dusman"
etapa judeteana
2 elevi Locul I
Dragomir Andrei, Blanaru Alexandru
100%
5. Olimpiada de Fizica
etapa judeteana
2 elevi
Locul II
Dragomir Andrei
Mentiune
Coca Robert
100%
6. Olimpiada de Fizica
etapa nationala
1 elev
Mentiune, Medalia de Aur
Dragomir Andrei
100%
7. Concursul "Raluca Ripan"
Chimie- etapa judeteana
1 elev
Locul II
Dragomir Andrei
100%
8. Concursul "Raluca Ripan"
Chimie- etapa nationala
1 elev
Locul II
Dragomir Andrei
100%

Clasa a VIII-a


                               CLASA a VIII-a
Nr.crt Denumirea concursului Nr. elevi participanti Premii obtinute Procent
1. Olimpiada de limba engleza
etapa judeteana
1 elev
Mentiune
Ferrentino Ana
100%
2. Olimpiada de Limba si Literatura Romana- minoritatea maghiara
1 elev Premiul III
Soos Kriszta
100%
3. Olimpiada de Limba si Literatura Romana- minoritatea maghiara
2 elevi Mentiune
Munteanu Andreea Amalia, Constantinescu Daria
100%
Back