1 Decembrie 2019

Mihai Eminescu - Legenda sufletului românesc


15 ianuarie este ziua în care sufletul fiecărui român tresare, luminat fiind de raza de lumină a Luceafărului. Este ziua în care sărbătorim nașterea lui Mihai Eminescu, cel mai mare poet al neamului românesc. Eminescu a fost și va rămâne poetul tuturor românilor. În fiecare an, elevi, dascăli, organizează diferite manifestări comemorative în cinstea celui care a fost numit Luceafărul poeziei româneşti, Mihai Eminescu

Grupul ţintă: elevii clasei a II-a A

Perioada derulării proiectului: 15 ianuarie 2020

Coordonator proiect, prof. înv. primar Corina Bâznă

Excursie la Alba Iulia si Hunedoara

În jurul Europei - pictorii Kandinski si Matisse

Mărturii istorice

O carte pe lună

O școală de poveste

Tradiții și obiceiuri la români - colind

În cadrul proiectului ,,Tradiții și obiceiuri la români”, elevii clasei a VII-a B au desfășurat activitatea ,,Un colind și un gând bun” prin care au dorit să fie în preajma sărbătorilor de iarnă alături de copiii de la Școala Specială Brădet, pregătindu-le cu mult drag câteva momente deosebite.

Tradiții și obiceiuri la români - expoziție

Galerie școală

error: Conținutul este protejat și nu poate fi copiat !!!